کافی است یک انتقال در بازار صورت بگیرد تا مجموعه ای از انتقالهای دیگر در باشگاه های مختلف انجام بشود.

 حتما در مورد "اثر پروانه ای" شنیده اید. نظریه ای که می گوید در دنیا همه چیز به هم ارتباط دارد و حتی بال زدن یک پروانه، می تواند روی اتفاقات همه مخلوقات تاثیر بگذارد.

چه به این نظریه اعتقاد داشته باشید و یا نه، نمی توانید این را در کنید که حداقل در دنیای فوتبال و بازار نقل و انتقالات این مسئله صادق است؛ کافی است یک انتقال در بازار صورت بگیرد تا مجموعه ای از انتقالهای دیگر در باشگاه های مختلف انجام بشود.

ما نقطه آغازی مان را باشگاه ناپولی قرار می دهیم؛ جایی که رئیس باشگاه، آئورلیو دی لورنتیس با دریافت 64.5 میلیون یورو، حاضر به فروش ادینسون کاوانی به پاری سن ژرمن شد. آنها از این پول برای تقویت تیم شان استفاده کردند و گونسالو ایگواین (37 میلیون یورو) خوسه کایخون (10 میلیون یورو) و رائول آلبیول (12 میلیون یورو) را به خدمت گرفتند تا به این ترتیب 59 میلیون یورو از این مبلغ را در همین تابستان خرج کرده باشند.

فروش این سه بازیکن به رئال کمک کرد تا بتواند رکورد بازار نقل و انتقالات را بشکند و با انتقالی 100 میلیون یورویی، گرت بیل را به خدمت بگیردن. البته آنها برای اینکه بتوانند بقیه این بودجه را فراهم کنند، مسوت اوزیل را با 47 میلیون یورو راهی آرسنال کردند و کاکا هم به عنوان بازیکن آزاد راهی میلان شد تا دستمزد بالایش، هزینه اضافی روی دست باشگاه نگذارد.

حال نوبت تاتنهام بود که با 100 میلیون یورویی که از رئال دریافت کند، وارد بازار بشود. آنها اریک لاملا را با 30 میلیون یورو از رم خریدند و در مقابل رمی ها، از این مبلغ، 8 میلیون یورو برای خرید ژروینیو از آرسنال هزینه کردند.

حالا وارد یک بخش دیگر از بازار می شویم؛ جایی که یک ارتباط مستقیم بین انتقال داوید ویا، رادامل فالکائو و نیمار وجود دارد. حضور ستاره برزیلی در بارسا، به روزهای حضور داوید ویا در این باشگاه پایان داد و در مقابل، جدایی فالکائو از اتلتیکو، باعث شد تا آنها به یک مهاجم جدید نیاز پیدا کنند.
در نهایت به سراغ انتقال ماریو گوتزه از دورتموند به بایرن می رویم که به همراه خود، چند انتقال دیگر را به همراه داشت.

دورتموند از 37 میلیون یورویی که برای فروش گوتزه دریافت کرد، 13 میلیون یورو را صرف خرید پیر امریک آئوبامیانگ کرد و 27.5 میلیون هم به شاختار داد تا هنریک میخیتاریان را به وست فالن ببرند. جدایی ستاره ارمنی باعث شد تا باشگاه اوکراینی، برای خرید برنارد، دست به کار شده و 25 میلیون بپردازد.
در سمت مقابل، خرید گوتزه باعث شد تا این باشگاه ماریو گومز را با انتقالی 15.5 میلیون یورویی به فیورنتینا بفروشد و به این ترتیب بنفش ها متقاعد شدند تا استوان یووتیچ را به 27.5 میلیون یورو، به منچسترسیتی واگذار کنند.

این ستاره مونته نگرویی، تنها خرید سیتی نبود؛ آنها با 28 میلیون یورو، آلوارو نگردو را از سویا خریدند تا با خیال راحت، تبس را با یک انتقال 11.8 میلیون یورویی به یوونتوس واگذار کنند.